Student: Helenia Kukková
Kolej:---
Školní rok: zima 2021
Typ zkoušky:KOZA

Kouzla všedních dnůZadané téma:

Hygge se zaměřením na hygge čtení


Konzultant: Any Dawson
Posudek: Milá kolegyně,

se zadáním sis poradila náramně! Myslím, že tohle by se dalo považovat za takové hygge psaní, kdy čtení samotného textu ti přidává ještě víc hygge cítění i když by to vyučující u čtení zkoušky asi nečekal. Tvoje práce byla hřejivá jak deka, voňavá jak svíčka, roztomilá jako světýlka a pohodlná jako ponožky se severským vzorem.

Velmi mě zaujal jazykový rozbor, protože přeci jenom, to je tvoje parketa a já nad tím nikdy příliš neuvažovala. Nadchla mě i myšlenka různých hygge kouzelnických světýlek, protože máš pravdu, že kouzelnické světlo je mnohem různorodější než to mudlovské. Líbila se mi i úvaha o jídlech, které ochlazují organismus, opět jsem z tohoto úhlu pohledu nad tím nikdy takto nepřemýšlela. I když domnívám se, že může být několik jídel, které jsou hygge i když chladí - třeba taková zrmzlina. Dovedu si představit hygge večer se svíčkou, knížkou a kýblem dobré zmrzliny.

Praktická část je skvělá. Líbí se mi použití existujících prostor na hradě a jsem si jistá, že vedení čítárny tvé změny ocení. Jen se možná trochu zarazí, až dojde účet za nakoupení kuksa hrníčků do celé čítárny.

Poprosím, aby sis na ústní část připravila odpovědi na následující otázky:
- Jaká by mohla být příprava na hygge čtení v létě?
- Pokud bych po tobě chtěla, abys vytvořila hygge psací koutek v čítárně, co bys mi navrhla a vymyslela?

Práci hodnotím hygge V.
Hodnocení: Vynikající
Hodnocení propugnatio: Vynikající
Hodnocení cogito: Vynikající


Vypracování

Milá Any, milá Dawsonko,


srdečně děkuji za útulné zadání, které spojuje hned dvě mé oblíbené radosti, a to čtení a příjemnou atmosféru. Nechť je i čtení mé zkoušky pro Vás příjemné a útulné, zejména pokud se k němu zabalíte do deky a budete přikusovat přiložené sušenky a popíjet toto latté z vyřezávané kuksy. 


Aspoň trochu hygge čtení v každém dni přeje


Helen Kukková

*

Hygge se zaměřením na hygge čtení

I. teoretická část
Hygge a hygge čtení

Kde se vzalo hygge

Hygge. Jde o jedno z těch novodobých cizojazyčných slov, která jsou v současné době děsně v módě, slyšíme a vidíme je na každém kroku, a tak se nám vlastně snad ani nechce moc zjišťovat, co doopravdy znamenají. Kdybychom to ale udělali, nejspíš bychom zjistili, že se nám to docela líbí, ne že ne.

 

Hygge je dánské slovo (norského původu) a označuje dánský fenomén, který ovšem při podrobnějším prozkoumání známe asi všichni a rozumíme mu. Jen jsme o něm možná nikdy tak dopodrobna nepřemýšleli a nemáme pro něj v češtině zvláštní slovo, které by ho bylo schopno charakterizovat.

 

Dánsko je země na dalekém nehostinném severu, kde kruté zimy trvají přehnaně dlouho, slunce svítí naopak minimálně a deštivé počasí střídají mrazivě sněhové vánice. Není proto divu, že Dánové od počátku času hledali všemožné cesty, jak se ve své depresivní domovině cítit alespoň chvíli dobře. Soubor zásad, činností a věcí, které přispívají k jejich duševní (a potažmo zároveň fyzické) pohodě, nazývají hygge. Hygge je zároveň i stav, v jakém se pak nacházejí, hygge je i životní styl (někdo by mohl říct nutnost), hygge je s drobnou lingvistickou úpravou i přídavné jméno v protikladu ke slovům jako krutý, nepříjemný, ošklivý či nevlídný. 

Překlad

V češtině nemáme pro hygge přesný výraz, možná proto se ho většinou v překladových knihách nebo článcích ani překládat nesnažíme. Jakožto milovnice českého jazyka ovšem znám hned několik českých výrazů, které do hygge zapadají a více či méně ho vystihují. Jsou to zajisté slova a sousloví jako "útulno" či "útulníčko", "příjemná atmosféra", "klid a nohy v teple", "klid a mír v duši", "klídek", "hodit nohy nahoru", "pohoda jazz", "poho, pohoda, pohodička", nebo dokonce "pohodinda". 

O čem je hygge

Abychom se mohli cítit hygge, většinou stačí, když ve svém bezprostředním okolí vykouzlíme (doslova či obrazně) příjemnou a klidnou atmosféru. Můžeme k tomu zapálit pár svíček, celkově ztlumit veškeré osvětlení, dopřát si šálek oblíbeného hřejivého nápoje, zabalit se do deky a na nohy natáhnout teplé ponožky (ideálně se severským vzorem). Pomoci nám může i libovolný oblíbený éterický olej či prosté slupky od mandarinek na topení, klidná příjemná hudba, pohodový film nebo kniha, či banda kamarádů, kteří s námi budou rádi mlčet, zírat do plamenů a blaze se usmívat.

 

Detaily se mohou a pravděpodobně i budou lišit člověk od člověka. Podstatné ovšem je, abychom se uvnitř cítili v bezpečí, v klidu, dopřáli si čas sami pro sebe, zkrátka si udělali dobře.

Hygge čtení

Čtení je samo o sobě ušlechtilá činnost, která skýtá neskutečné možnosti duševní i fyzické relaxace. Čtení samo o sobě je hygge. Ale hygge ne vždy zahrnuje čtení. Hygge je možné páchat i u filmu, na procházce, jen tak s šálkem kávy či čaje a nebo v družném hovoru s přáteli. Podle mého gusta je ale ideální hygge chvílí právě čas s knihou. Následující odstavce jsou tedy věnovány tomu, jak to udělat, aby čtení bylo opravdově a nefalšovaně hygge.

Příprava

Z vlastní zkušenosti vím, že hygge čtení člověk nejlépe ocení po návratu z mrazivé vycházky či lépe výstupu na zasněženou horu ve sněhové vánici. Pak na něj doma dýchne hygge už prostým otevřením dveří a vklouznutím do vytopeného příbytku. Se stále ještě červeným nosem od zimy a sotva oklepaném sněhu z nohavic, ve chvíli, kdy naše boty teprve rozmrzají u krbu či u topení a my jen tak tak začínáme cítit prsty na rukou i na nohou – to je ta pravá chvíle vzít deku, domácí ponožky (ano, se severským vzorem), postavit vodu na čaj nebo kávu a vybrat si to pravé ke čtení.

Výběr čtiva

Už samotný výběr knihy či svitku má velký vliv na to, jak se u čtení cítíme. Jako všechno kolem hygge, i tato otázka však závisí na každém z nás – někdo se cítí útulně a pohodlně při čtení hororů, jiný dává přednost romantickým povídkám. Jen musíme mít při výběru na paměti, že nám jde o pohodové rozpoložení, a samozřejmě by čtivo mělo být kvalitní a dobře napsané. A ideálně bez gramatických chyb. To je snad jasné.

 

Rozhodně by také nemělo jít o znepokojivou literaturu faktu ani o příliš těžká a depresivní témata v případě fikce. Žádná dramata, nejlépe bez politiky a dalších duši pobuřujících zaměření. Těm se mimochodem snažíme vyhnout i pokud jde o hygge rozhovor s přáteli či blízkými, jde nám o pohodu a vlídnou atmosféru. Netřeba ji zbytečně narušovat.

Úprava prostoru

... či obecně vhodný hygge prostor. Věřím, že každý z nás má svůj oblíbený koutek, kam rád zaleze s knihou, a to je přesně to, co teď hledáme. Obvykle jím bývá pohodlné křeslo nebo gauč, kde se můžeme opřít, dát nohy nahoru a přikrýt se dekou. Nemělo by nás nic tlačit, naopak bychom měli mít možnost se krásně uvelebit, ideálně tak, abychom viděli na všechny dveře do místnosti. A úplně nejlépe i na okno či okna, za nimiž zuří sněhová bouře a vítr se opírá do skleněných tabulek, zatímco my jsme doma v teple.

Deka a teplé ponožky

To jsou ty pověstné "nohy v teple". Rozhodně je třeba se pořádně zachumlat, což ocení především teplomilní jedinci s věčně promrzlýma rukama a nohama. Pokud naopak zimou netrpíte a běžně žhnete zevnitř za jakéhokoli počasí, deku jen ležérně přehoďte přes opěradlo svého křesla a ponožky mohou líně spočívat u vašich nohou pro případ potřeby. Zimomřivci ocení dek víc a křeslo přisunuté blíže k ohni. Roláky a svetry s jelenem rovněž povoleny.

Světlo

Hygge si potrpí na plameny všeho druhu. Mudlové si obyčejně vystačí s krbem a několika porůznu (na nehořlavých površích) položených svíčkách – čím víc, tím líp; to vše zapáleno. V kouzelnickém světě se nám ohnivé možnosti poněkud rozšiřují, oblíbené jsou však zejména drobné hřejivé plamínky v různých skleničkách či jiných průhledných nádobách.

 

Zde nezapomínejme na náš zrak, o který je třeba pečovat především, a tedy musíme kromě rozmístěných mihotavých plamínků přidat i lehký a nerušivý zdroj světla, který zajistí, že na písmenka v knize či svitku dobře uvidíme a nezkazíme si oči. To jen pro pořádek. Vybíráme samozřejmě hygge svítidla se žlutým nebo tlumeným bílým světlem, nikoliv mudlovské modré zářivky, které hygge ničí a v jejichž světle všichni vypadáme jako bledí upíři. To není hygge.

Hřejivé nápoje

Jak už bylo řečeno, první činností po příchodu zvenčí bývá uvaření teplého nápoje. Můžeme zvolit oblíbený sypaný čaj, kávu, svařené víno, punč, pečený čaj, horkou čokoládu apod. Každý jistě bude vědět, který horký nápoj mu udělá dobře.

 

Ovšem i výběr té správné nádoby, z níž nápoj pijeme, může velmi přispět k náladě a atmosféře. Zemité barvy i materiály jako keramika či dřevo nás krásně uzemní a udrží nás takříkajíc nohama na zemi, i když budeme v rámci četby knihy létat po všech čertech nebo předalekých galaxiích. 

 

Stejně tak samotný proces tvorby nápoje přidá na náladě, dokreslí celkovou atmosféru a krásně nás navnadí na to, co přijde. Například káva vlastnoručně umletá a uvařená v moka konvičce přinese poněkud jiný zážitek, než dvě lžičky instantní rozpustné kávy zalité vodou z rychlovarky. Mysleme na to, když chceme hygge.

Něco k zakousnutí

Oblíbené bývají sušenky všeho druhu. Obecně se nedoporučují jídla, která ochlazují organismus, tj. ideálně žádné syrové ovoce; naopak ovoce sušené či zavařované jako kompot rozhodně neuškodí. Sladkosti a všelijaké mlsání k hygge rozhodně patří, takže zde si přijdou na své všichni sladkomilci.

 

Při čtení také asi oceníme nemazlavou čokoládu a vyhneme se různým tekutým náplním apod. Ať už čteme doma v soukromí vlastní knihu, nebo jsme např. v čítárně a radujeme se z vypůjčených literárních skvostů, v každém případě nám musí jít v první řadě o zachování čistoty a nezapatlanosti knih a svitků. 

Vůně a zvuk

Máme vše potřebné, zbývají už jen detaily, ony pomyslné třešničky na dortu.

 

Říkejme tomu, jak chceme – hudební podkres, kulisa, muzikální vložka... Bývá součásti hygge, protože, jak známo, hudba podtrhuje atmosféru a přidává kouzlo. U čtení je to ovšem malinko něco jiného, tam je to složka čistě nadstavbová a záleží na každém čtenáři, zda mu hudba při čtení vyhovuje. Mě by nejspíš rušila, ale věřím, že se najdou tací, kteří by hudební kulisu ocenili.

 

Doprovodné zvuky ke čtení ale skvěle zajistí i praskání ohně či hučení vichru za okny nebo meluzína v komíně.

 

Pokud nám k voňavému prostředí nestačí připravené občerstvení, můžeme využít koření, čerstvě nařezané větvičky z jehličnanů, vonné směsi, zapálené vonné tyčinky nebo zmíněné éterické oleje. Fantazii se meze nekladou – cokoli vám udělá dobře, bude hygge.

*

II. praktická část
Hygge čtení Pod vrbou

S laskavým svolením vedení čítárny Sub Salix – kterému tímto ze srdce děkuji – jsem se v rámci svého vypracování zkoušky KOZA pokusila aplikovat získané teoretické poznatky o hygge čtení na hradní čítárnu Pod vrbou. Zde předkládám dosažené výsledky.

 

Cíl byl jasný: zajistit, aby se všichni čtenáři v čítárně i v tomto zimním období cítili bezpečně a pohodlně, aby čítárna skýtala útulné prostředí s hygge atmosférou a nabízela pouze hygge literární zážitky.

Příprava

Pokud jde o přípravu, samotná lokace čítárny, tj. břeh jezera několik desítek metrů od hradu, v kombinaci se zimním počasím, vánicemi a sněhovými závějemi, zajistila, aby čtenáři před příchodem Pod vrbu optimálně promrzli a těšili se na horký šálek čítárnové čokolády či čaje, potažmo na cokoli teplého, co jim přijde pod ruku. Už to kýžené hygge čítárnové náladě velmi přispívá.

Úprava prostoru

Bylo nutné zařídit, aby se teplachtiví čtenáři při příchodu do čítárny tepla opravdu dočkali. Čítárna je proto na hygge zimní období vybavena kouzelným teplem, které vzbuzuje dojem hořícího krbu, přestože tu z pochopitelných důvodů žádný krb, natož hořící, být nemůže. Jedná se o jakousi tepelnou bublinu, která obestírá celý prostor čítárny, ale zároveň nebudí vrbu ze zimního spánku. Na tepelný prostor nemá vliv okolní počasí: vítr, sníh ani déšť do něj neproniknou. Případné (leč zřídkavé) sluneční paprsky ovšem ano, stejně jako čerstvý vzduch.

 

Na zimní období se v čítárně kromě tradičních polštářků a piknikových dek zabydlely i gaučíky, křesílka s podnožkami, hromady teplých sedacích polštářů a vaků. Zem pokrývají starodávné koberce a každé místečko k sezení je vybaveno hřejivou huňatou dekou a teplými ponožkami (samozřejmě se severským vzorem). Malé stolečky umožňují bližší umístění hrnečků a tedy i pravidelný přísun teplých tekutin.

 

Všimnete si taktéž přítomnosti botníků (pochopitelně ošetřených kouzlem pachuvzdornosti) a věšáků na svrchní i spodní oděv, pokud již čtenář dostatečně rozmrzl a uznal za vhodné si něco ze svého oděvu sundat.

 

Poznámka k otázce hygieny – veškeré deky i ponožky jsou samozřejmě po každém použití vyměněny a magicky vyčištěny a vyprány. Vše, co v čítárně najdete, je tedy naprosto čisté a nepoužité.

Světelné podmínky

Světlo zajišťují levitující i ukotvené světelné koule se stálým žlutým světlem, které ovšem zůstávají stále na svých místech, pouze ty nad stolky je možné libovolně ručně snížit či oddálit, aby bylo dosaženo optimálního čtenářského zážitku.

 

Kromě těchto hlavních světelných zdrojů je v čítárně rozmístěno několik desítek přírodních svíček s přírodním plamenem, který ovšem díky magickému zásahu nemůže opustit prostor knotu a tedy neohrozí ani jediné literární dílo, natož jeho čtenáře. Přírodní vosk z těchto svic podléhá dokonalému spalování a tudíž nekape.

 

Atmosféru dolaďují na větvích zavěšená vánoční světýlka, která sice nevyzařují příliš mnoho světla, ale vypadají velmi hygge.

Výběr čtiva

K výběru čtiva se nebudu vyjadřovat více, než věcným konstatováním. Zde nemuselo být přikročeno k žádným úpravám, poněvadž čítárna Sub Salix poskytuje pouze kvalitní díla a jejich řazení a třídění je dostatečně přehledné pro všechny čtenáře. Pokud by však čtenář váhal s výběrem či chtěl něco doporučit, ochotný personál z redakce čítárny Pod vrbou je zde samozřejmě vždy k dispozici s radou a odborným názorem.

Jídlo a pití

Pohodlí tohoto typu není Pod vrbou žádná novinka. V čítárně jsou běžně k dispozici konvičky s vybranými čaji nebo horkou čokoládou, pro starší čtenáře a zejména pro redakci čítárny i konvice s výbornou kávou. V zimním období se snad jen rozšířil výběr o hřejivé čaje se zázvorem, vánoční punč, grog a svařená vína, jak alkoholická pro dospělé čtenáře, tak v nealkoholické variantě pro studentstvo. Všechny nápoje jsou v označených konvičkách uchovávajících teplo, ovšem propouštějících vůni. 

 

Vedle běžných čítárnových hrnečků jsou pro tuto příležitost přidány tlustostěnné keramické, které umožní ohřát si ruce, ale zároveň se nespálit. Dorazila také speciální zásilka od finských řezbářů a můžete pít i ze speciálních dřevěných hrnečků nazvaných kuksa, které mají podobně vynikající vlastnosti.

 

K jídlu v čítárně nově najdete mísy a talířky s nejrůznějšími sladkými i slanými pochutinami. Veškeré bonbóny i zákusky jsou z nemazlavé čokolády a náplní, které se rozpouští až v ústech. Na kvalitě ani podílu kakaa a cukru se tento fakt nijak neprojeví. Pravidelný přísun novinek i oblíbených mlsů z Medového ráje rovněž zajištěn.

Zvuky a vůně

Atmosféra čítárny je dokreslena tradiční čítárovou symfonií: šustění otáčených stránek a rolování svitků, přebírání se v policích s literárními počiny, škrábání brků na pergamenu při tvorbě budoucích skvostů, šum tlumených hlasů při družném hovoru o posledních čtenářských zážitcích. 

 

V zimním období se přidává ještě vliv aktuálního počasí, tedy hučení větru kolem i ve větvích, křupání sněhu pod nohama příchozích, cinkání mrazivého vzduchu a rampouchů na vrbě i dalších okolních stromech. 

 

Vůně pak je rovněž stará známá. Nový i starý pergamen, inkoust, hlína a dřevo, káva, čaje a čokoláda, nově spolu se směsí vánočního koření, svíček a včelího vosku, ledové a sněhové pokrývky hned za hranicí tepelné bubliny. Nepřidáváme žádnou další vůni, jednoduše proto, abychom zachovali přístupnost do čítárny pro co největší čtenářskou veřejnost.

 

Čítárna je připravena, přijďte.

*

Závěrem se hodí snad jen popřát všem čtenářům (ať už této práce, nebo jiným), ať zažívají hodně hygge čtení v hygge chvílích svého života a užívají si pohodu a klid plnými doušky horké čokolády. Není k tomu třeba zas tak moc, jak vidno. Zapalte svíčky, zachumlejte se do deky a začtěte se do oblíbené literatury. A užijte si to.

 

S přáním všeho nejlepšího

 

Helenia Kukková

*

Použité zdroje:

  • kniha Meika Wikinga – Hygge: Prostě šťastný způsob života
  • výklady z předmětu Kouzla všedních dnů od Any Dawson
  • hygge diskuse povídání s hygge odborníky na hyggehygge čtení
  • přehršle vlastních hygge zkušeností autorky