Student: Esperanza Milagrosa
Kolej:Nebelvír
Školní rok: léto 2015
Typ zkoušky:KOZA

Kouzelnický zeměpisZadané téma: Poznáváme Jižní Ameriku po kouzelnicku
Konzultant: Tydynka Flyová
Posudek: Vážená slečno Esperanzo!

Musím říci, že mě vaše práce a vaše znalosti velmi nadchly. Líbí se mi celá struktura práce - vše je přehledné, pokud by se člověk k práci vracel (a já věřím, že toto je reálné - práce by se dala použít jako jakýsi základní kámen pro budování itineráře po JA), tak by vše snadno našel.

Základní představení je nutnost a jsem ráda, že jste ho nevynechala. Co si budeme povídat, ne každý má přehled a znalosti, takhle je vše ujasněno hned na začátku.

Má oblíbená část jsou pak ty rezervace, to je paráda! Oproti klasickým informacím si myslím, že tohle jsou informace, které všude nenajdeme. Moc se mi líbí ten systém s cedulkami. Navíc jsou tak pěkně provedené!

Závěrečné ubytování je pak vaše klasika a opět jste nezklamala, ztvárnění je dokonalé.

Práce podle mě poměrně jasně ukazuje, že vaše zeměpisné znalosti jsou na velmi vysoké úrovni a že víte, kam sáhnout, když hledáte informaci, kterou neznáte. Jak už jsem zmínila, práce by rozhodně šla využít pro případné budoucí cestovatele. Proto by mě zajímalo, a doufám, že mi to u ústní části povíte, jaké způsoby dopravy byste doporučila, případně pak jak se pohybovat právě po daných státech?

Jinak velmi chválím za obrázkovou dokumentaci, je výborná.

Za písemnou práci tedy udílím známku Vynikající (V).

Tydynka Flyová
Hodnocení: Vynikající
Hodnocení propugnatio: Vynikající
Hodnocení cogito: Vynikající


Vypracování

Obsah

  1. Úvod
  2. Mapa
  3. Navštívené země
    3.1   Brazílie
    3.2   Argentina
    3.3   Peru
    3.4   Chile
  4. Přírodní a kulturní památky
    4.1   Amazonie
    4.2   Vodopády Iguaçu
    4.3   Jezero Titicaca
    4.4   Planina Nazca
    4.5   Machu Picchu
  5. Kouzelnické lokality
    5.1   Blátoplazí farma, Amazonie
    5.2   Bublinka - rezervace Bublinatek, jezero Titicaca
    5.3  Rezervace Harveyho Ridgebita pro Peruánské zmijozubé draky, Andy v Peru
    5.4   Stanice Jehlanek, Atlantský oceán, pobřeží Argentiny
    5.5   Rezervace pro Mořské hady, Tichý oceán, Chile
  6. Bydlení v přírodě
    6.1   v Amazonii
    6.2   v Andách
    6.3   u jezera Titicaca
    6.4   na pobřeží oceánů
  7. Závěr

1. Úvod

Cílem práce bude provést čtenáře kontinentem Jižní Ameriky se zaměřením na kouzelnickou geografii, která bude věnována kouzelnickým (a někdy také i mudlům známým) místům. Nejprve dojde k určení navštívených míst za pomoci pohyblivé mapy. Budou představeny 4 vybrané země, o kterých se v práci čtenáři dozvědí geografické informace, které jsou spojeny právě s navštívenými kouzelnickými místy. Postupně se tedy dozví o Brazílii, Argentině, Peru a Chile. Dále budou konkretizovány vybrané památky kulturního i přírodního rázu. Nebudou chybět ani kouzelnické lokality, které jsou zde zařazeny z důvodu, že se zde nachází významné instituce věnující se některým kouzelným tvorům, o kterých však bude řeč pouze okrajově. Také bude uvedena ukázka bydlení v přírodě, což znamená jednoduché, ekonomické, ekologické a skromné vybavení, nikoliv honosné a moderní kouzelnické hotely. Ovšem každé bydlení v sobě bude mít kus originality nebo se svým způsobem bude vymykat oné jednoduchosti, ale proč tomu tak bude, poznáte až ve chvíli, kdy se tam podíváte.

 

2. Mapa
Abychom měli představu, jak vlastně Jižní Amerika vypadá, pořídila jsem takovou malou kouzelnickou mapu, která nám ukáže, kam všude se podíváme.
Z důvodu velikosti a pohyblivosti se nachází zde:
espe-koza.milagrosa.cz/Mapa.gif

 

3. Navštívené země

Každý kouzelník by měl vědět základní informace o zemi, do které cestuje. Proto bude u každé řečeno něco málo ze základních mudlovských i kouzelnických informací.

3.1 Brazílie

V této zemi se mluví portugalsky, je to největší (plošně i co do počtu obyvatel) stát Latinské i Jižní Ameriky (Latinská = Jižní + Střední Amerika, tzv. od Mexika až na jih, včetně Karibiku). Žije zde přes 200 miliónů obyvatel, včetně kouzelnické populace. Hlavním městem je Brasília, mezi další největší a nejznámější města patří Rio de Janeiro, São Paulo, Porto Alegre či Fortaleza. Měst je samozřejmě více.
Kouzelníci zde mají vlastní Ministerstvo kouzel, Kouzelnickou školu (název nebyl nikdy zveřejněn) a také národní famfrpálový tým. Amazonský deštný prales je domovem ohňových slimáků, které zde studoval Mlok Scamander. Aktuálně však ještě nebyla vydána nová kniha Fantastická zvířata a kde je najít, kde by byli oficiálně představeni.

 

3.2 Argentina

V Argentině se hovoří španělsky, svou rozlohou je 2. největší v regionu, svou populací pak 4. největší (přes 41 miliónů obyvatel). Hlavním městem je Buenos Aires, další známá města jsou pak Córdoba, Mendoza, La Plata a další. 
Kouzelníci zde mají Argentinskou radu kouzel (ekvivalent MK), které od roku 2014 předsedá Valentina Vázquez. Během Famfrpálového mistrovství světa 2014, konaného v Patagonské poušti, zde bylo i uměle vytvořeno jezero, aby mohl být hostován maskot Fidži, tvor zvaný Dukuwaqa.  I tento stát má svůj národní famfrpálový tým.

 

3.3 Peru

Peru je další španělsky mluvící země, jeho rozloha je 4. největší v regionu, populace pak 5. největší (29 miliónů obyvatel). Hlavní město je Lima, mezi další známá města patří Arequipa, Cusco či Iquitos a jiná.
Kouzelníci zde velmi dobře znají domovinu Peruánského zmijozubého draka, ale také i Peruánského salamandra, který se od obyčejného liší tím, že není červený, ale fialový. I tato země má svůj národní tým, avšak dokázal se proslavit i místní tým z města Tarapoto - Tarapotští toreadoři.

 

3.4 Chile

I v této zemi se hovoří španělsky. Svou rozlohou dosahuje až na 8. místo, svou populací pak na příčku 7. místa (16 miliónů obyvatel). Hlavním městem je Santiago de Chile, další jsou pak třeba Valparaíso, Punta Arenas nebo Antofagasta. 
Kouzelníci mohou znát pobočku školy nesoucí název "Euro-Glyph School of Extraordinary languages", tedy něco jako Evropskoglyfí školu vyjímečných jazyků, jenž nabízí výuku třeba právě hieroglyfů, ale i jiných obskurních kouzelnických jazyků. Pobočky najdeme i v Londýně či Leedsu, takže se zde nemusíte vydávat jen kvůli škole.

 

4. Přírodní a kulturní památky

Pro kouzelníky i pro mudly může být zážitkem navštívení různých míst na zemi. Nemusí se ale vůbec jednat o památky, které vyrobil člověk. Mnohem krásnější je někdy pohled na to, co stvořila sama příroda, aniž by ji člověk pomáhal. Pro mě jsou nejkrásnější památky mimo přírodu ty, které zanechala historie lidstva. A proto jsou v této práci uvedena některá taková místa, která byla v přírodě vytvořena pradávným národem, samotnou přírodou, ale i s malou lidskou pomocí.

4.1 Amazonie

Nejvíce pozornosti si zaslouží amazonský prales, vlastně velký tropický deštný prales, který kolem povodí řeky Amazonky i jejich přítoků zabírá přes 6 mil. km čtverečních. Tvoří 40 % celkové plochy Brazílie. Na severu sousedí s Guayanskou vysočinou, na západě s vysokohorským andským pásem, na jihu s centrální brazilskou plošinou a na východě s Atlantským oceánem.

Prales v sobě má světově nejbohatší a nejpestřejší biologickou základnu - přes několik miliónů hmyzu, rostlin, ptáků i jiných forem života, která stále nebyly vědou zaznamenány. Bujná vegetace obsahuje širokou škálu stromů (mnoho druhů myrty, vavřínu, palem, palisandru a dalších), nespočet vynikajícího dřeva (třeba mahagonové nebo i amazonský cedr). Je zde i nespočet volně žijících živočichů - jaguáři, manty, tapíři, jeleni, kapybary a mnoho dalších druhů hlodavců opic i jiné fauny.
Obrázek - pohled na Amazonský prales:
EM - Léto 2015 - KOZA - Amazonský prales
(zdroj obrázku: greenfudge.org/wp-content/uploads/2010/06/WWF-Amazon-rainforest.jpg)

(zdroj textu: britannica.com/EBchecked/topic/18707/Amazon-Rainforest)

 

4.2 Vodopády Iguaçu

Vodopády najdeme na hranicích Brazílie a Argentiny. Jejich oblast se stala národním parkem a přístup k vodopádům je z obou stran, brazilské i argentinské. Vodopády tvořící půlkruh v samotném středu parku jsou asi 80 metrů vysoké, a jsou ve výšce kolem 2 700 metrů. Vodopády stékají po mnoha kataraktech, zhruba ve stejné výšce (80 m), voda při pádu stříká daleko od sebe a též se někdy objevují i obláčky páry hned u vodopádů. Nejkouzelnější atmosféra, vhodná pro ty nejromantičtější duše. Kolem vodopádů je subtropický deštný prales, který tvoří domov pro více, než 2 000 druhů rostlin i volně žijících živočichů, jako jsou např. tapíři, velcí mravenečníci, opice, oceloti, jaugáři nebo kajmani.
NP byl v roce 1984 zapsán na seznam Světového dědictví. Název Iguacu v jazyku guaraní znamená "velká voda", což je velmi příhodný název pro tento úkaz.

Obrázek - Pohled na vodopády:
EM - Léto 2015 - KOZA - Vodopády Iguacu
(zdroj obrázku: sayhueque.com/images/slider-05.jpg) 
(zdroj textu: whc.unesco.org/en/list/303)

 

4.3 Jezero Titicaca

Jezero najdeme na hranici Peru a Bolívie. Je to největší vysokohorské nejvýše položené splavné jezero světa. Své umístění má na náhorní plošině Altiplano, která leží v nadmořské výšce 3 821 m. Národní přírodní rezervací se stala v roce 1978. Dnes zde ochraňuje překrásnou přírodu, ale i volně žijící zvířata (60 druhů ptáků, 14 druhů ryb a18 druhů obojživelníků). Dnes má rezervace přes 8,5 tisíc km čtverečních. Nejhlubší část se nazývá Lago Mayor, a dosahuje -284 m, teplota vody je mezi 10 - 12 °C. Délka je 194 km a nejšiřší místo má 65 km. Západ patří Peru, východ Bolívii.
Jedná se o jezero tektonického původu, kdysi zde bylo jezero Ballivián. V okolí se nedá dost dobře nic pěstovat, hlavní obživou obyvatel v okolí je pastevectví a rybolov. Dochází zde k mísení indiánů kmene Kečua s jižními kmeny Aymarů. A právě oni dali jezeru známý název, jehož význam má být pravděpodobně "skály pum", protože jedna z legend hovoří o tom, že skála, ze které sestoupil první Ink, Mano Capac, měla tvar pumí hlavy. Když se podíváte na mapu, lze tam s trochou fantazie vidět ležící šelmu.  
Mezi velkou turistickou atrakcí se staly plovoucí ostrovy Uros, které zde byly postaveny a doposud na nich žijí indiáni. Jsou tam i věžovité hrobky zvané Chullpas, které pocházejí z období incké říše. V dnešní době žijí indiáni především z turistického ruchu, turisté mohou navštívit jen hlavní ostrov Huacavacani, na kterém si mohou prohlédnout domorodé indiány a plovoucí misionářskou školu (Adventisté sedmého dne). Dokonce je možné se s přespáním ubytovat u domorodců. Místní jsou velmi pohostinní a ochotní a tak je zcela jisté, že takové přespání u indiánů ve vás zanechá nevšední a nezapomenutelný zážitek. Jediným problémem je jen jazyková bariéra, protože se zde mluví kečuánsky a aymarsky, španělštinu indiáni neovládají.
Obrázek - ostrov Uros, jezero Titicaca:
EM - Léto 2015 - KOZA - Jezero Titicaca
(zdroj obrázku: commondatastorage.googleapis.com/static.panoramio.
com/photos/original/72976558.jpg)
(zdroj textu: bolivie.svetadily.cz/clanky/Trpytive-jezero-Titicaca)

 

4.4 Planina Nazca

Pokud toužíte zažít něco nevšedního, zařiďte si přelet nad planinou Nazca. Na ní se totiž nacházejí ty nejkrásnější obrazce na světě. Pro mudly je to samozřejmě velkou záhadou, ale my víme, že autorem nemohl být nikdo jiný, než kouzelný tvor zvaný Měsíčník, který je rozšířen po celém světě, a právě zde se rozhodl zanechat svou stopu.
Planina se nachází na JZ části Peru, obsahuje přes 300 velkých obrazců, ale mudlové netuší, jak vznikly. Jsou navíc viditelné jen z velké výšky. Právě proto byly objeveny až ve 20. letech 20. století. Na obrazcích jdou vidět geometrické tvary, ale také tvary, které připomínají tvory. Ta největší údajně dosahují velikosti famfrpálového hřiště.
Obrazce prý vznikly někdy v roce 800, kdy místo obývali indiáni kultury Nazca. Jak ale mohli indiáni vidět, kudy vést "tahy", aby vznikla ony obrazce, když nejdou z výšky vidět žádné nepřesnosti?

Obrázek - planina Nazca:

EM - Léto 2015 - KOZA - Planina Nazca

(zdroj obrázku: rodinné album, vlastník: Renáta Moskalová)
(zdroj textu: teennews.cz/zahady/tajemna-planina-nazca)

 

4.5 Machu Picchu

Jedním z nezapomenutelných zážitků je návštěva "jednoho z novodobých divů světa", právě zde se nacházela městská část incké říše ve své největší slávě, moci a úspěchu. Byly zde citadely z broušeného kamene, které nepotřebovaly maltu ani jiný pojící materiál, aby držely pohromadě. Do prasklin nedokáží proniknout ani ty nejtenčí nože. Jsou zde mnohé komplexy paláců, náměstí, chrámů a domů, stejně tak jako obřadní místa, vojenské pevnosti nebo útočiště pro vládnoucí elitu. 
Nespočet stezek táhnoucích se po hřebenech hor, a stejně tak i počet záhad, jak mohlo v takové nadmořské výšce vzniknout takové království. Království, které bylo ze záhadných důvodů opuštěno na počátku 16. století. Obdivuhodné je také to, čeho zde inkové dosáhli a zvládli... neměli železo, ocel ani kolo, ale i přesto dokázali postavit pevné a silné místnosti i věže. Byl zde i vodovodní systém, vůbec jim nevadilo, že docházelo k erozím na těch strmých svazích.

Obrázky - Pohled z (vlevo) a na (vpravo, i s rodiči) Machu Picchu:
EM - Léto 2015 - KOZA - Machu Picchu 1 EM - Léto 2015 - KOZA - Machu Picchu 2

(zdroj obrázků: rodinné album, vlastník: Renáta Moskalová)
(zdroj textu: travel.nationalgeographic.com/travel/world-heritage/machu-picchu/)

 

5. Kouzelnické lokality

Ryze kouzelnické aktivity na tomto kontinentu najdete snadno. Existuje 5 nejznámějších, které budou níže popsány. Všechny oblasti, kde se takové lokality vyskytují, zahrnují nějakou formu pečování o kouzelné tvory nebo jejich volný výskyt. Nikdo se určitě nemůže podivit nad tím, že jsou tyto lokality ochráněny kouzly na odpuzování mudlů, kouzly zastíracími a všemi, kterým se dá ochránit kouzelnický svět od toho mudlovského. O to se vždy stará příslušný kouzelnický vládní orgán.
Zajímavostí jsou tzv. dřevěné cedulky, které se objevují na hranicích každého kouzelnického teritoria (pokud to teritorium umožňuje), do kterého je vstup mudlům zapovězen. Tyto cedulky zajišťují, že se do lokality mudla nepodívá - aplikovaná jsou tam všechna výše uvedená kouzla, která prostě nedovolí mudlům vstup. Mudlové zde vidí nápisy typu vstup zakázán či soukromý pozemek nebo pozor, nebezpečí. Naopak, kouzelníkům poskytují informaci o tom, kam vlastně vstupují. A tak jsou u každé lokality zobrazeny také. 

5.1 Blátoplazí farma, Amazonie

První zastávka v kouzelnickém prostředí bude v Amazonii, kde se ukrývá farma pro blátoplaze. Prales v sobě má nespočet bažin, a několik takových je právě na této farmě, kde se starají o blaho těchto kouzelných tvorů. Farma byla založena v roce 1974 brazilskou rodinou Santosových. Blátoplazové je natolik očarovali, že se rozhodli v budoucnu o ně starat, ale je také i chovat a dávat dál do celého světa.
Zajímavou zkušeností pro kouzelníky zde může být možnost vyzkoušet blahodárné účinky bahna, ve kterém trávil čas blátoplaz. Už jste měli bahenní koupel? Že ne? Tady máte jedinečnou příležitost relaxovat v dřevěné vaně plné bahna a zjistit, co to udělá s vaší pokožkou.
Dřevěná cedulka:
EM - Léto 2015 - KOZA - Blátoplazí farma

 

5.2 Bublinka - rezervace Bublinatek, jezero Titicaca

U jezera nežijí pouze indiáni, ale i kouzelníci (kteří nejsou indiány). Vlastně nejsou to tak úplně kouzelníci. Jsou to motáci, manželé Mendozovi. Ti zde byli před dlouhou dobou na svatební cestě, ale mudlovská mapa je zradila a kouzly si poradit nemohli. Dostali se až k tomuto jezeru a zjistili, že je zde několik vodních kouzelných tvorů zvaných Bublinatka. A proto se rozhodli, že když tady musí zůstat, budou dělat něco užitečného - založili rezervaci Bublinka, ve které se od té doby věnují chovu a péči o tyto tvory.
Pokud Bublinku navštíví trochu více kouzelníků najednou (= 4-8), uspořádají Mendozovi pro ně soutěž s Bublinatkami - každý si vybere tu svou, a snaží se jí co nejrychleji a nejpevněji uvázat nohy na uzel, aby se nemohla ve vodě pohybovat a mohla být unášena. Ta, která se dostane nejdále, je po čase volná (až se jí podaří rozvázat si nohy) a kouzelník, který bublinatku vyslal, je vítěz. Nemusíte se bát, že by vázání nohou bylo pro tvory bolestivé, právě naopak - vůbec je to nebolí, protože k tomu mají nohy uzpůsobené. Jezerní lidé chovají bublinatky jako své mazlíčky. Ale zde v jezeře se nevyskytují. 
Dřevěná cedulka:
EM - Léto 2015 - KOZA - Rezervace Bublinka

 

5.3 Rezervace Harveyho Ridgebita pro Peruánské zmijozubé draky, Andy v Peru

Peru je země, kde se vyskytuje jeden z nejnebezpečnějších tvorů - drak, konkrétně pak druh peruánský zmijozubý. Prvním drakologem, kterému se podařilo tohoto draka chytit, byl Harvey Ridgebit. Rezervace byla založena v roce 1981, tedy u příležitosti 100. výročí Harveyho narození. V této rezervaci je to podobné, jako v kterékoliv jiné dračí rezervaci na světě. Jen je zde jeden rozdíl - vysokohorské pohoří And způsobuje naprosto nepřístupné oblasti, do které se kouzelníci nemohou dostat jinak, než přemístěním či přes letax. Rezervace se nachází v blízkosti hradu, který slouží pro ubytování kouzelníků. 
Aktuálně je v rezervaci pečováno o tucet draků (4 samci a 6 samic). Draci jsou zde většinou proto, že se zranili nebo nejsou schopni létat, a proto se zde léčí. Samozřejmě, jsou vždy pod silným vlivem oslabovacích kouzel, aby zejména kvůli svému zranění nebyli ještě více agresivní, než normálně. 
Turistické atrakce nebo zážitky pro kouzelníky zde nenajdete. Naopak, je zde výukové centrum o dracích, takže ne zábava, ale vzdělání na vás čeká. Přesto ale stojí za to toto centrum navštívit. 
Dřevěná cedulka:
EM - Léto 2015 - KOZA - Rezervace draků

 

5.4 Stanice Jehlanek, Atlantský oceán, pobřeží Argentiny

Stanice Jehlanek se nenachází přímo na pobřeží Argentiny, ale je tam taková skrytá kouzelnická základna v oblasti blíže nespecifikované, ale někde kolem města Puerto Deseado, kde je kouzelnický přístav, ze kterého se dá dostat na souostroví v Atlantiku, kde tato stanice je. Souostroví je zařazeno mezi nezakreslitelná místa, takže je na žádných mapách nenajdete. Nelze se sem rovněž ani přemístit. Můžete se ale nasměrovat tak, že poplujete od města směrem na východ, a v místech, kde budete mít přímo jižním směrem Falklandské ostrovy, tak tam budete správně.
Stanice jehlanek je zde nejdéle, založena byla domorodými kouzelníky někdy (není známo kdy) na začátku 19. století, respektive, dá se říci, že právě zde bylo vytvořeno vůbec první hejno těchto kouzelných ryb, co mají celé tělo pokryto ostny. 
Na stanici v moři se nedostanete, pokud nejste její pracovník, ale v přístavu na pobřeží se nachází také malé kouzelnické mořské muzeum, kde si můžete prohlédnout rozličné skvosty - jehlanky zde vládnou v celém objektu. Dozvíte se tam třeba, jak probíhá život jehlanky, její rozmnožování, jaké má kouzelnické schopnosti a také jsou zde i informace o rekordech. Víte třeba, kolik sítí mudlovským rybářům roztrhaly? A proč se jehlanky bojí žralok? Nevíte? Tak se tam zajeďte podívat! Nevím to dokonce ani já. Takže můžeme naplánovat výlet společně.  
Dřevěná cedulka: (před kouzelnickým přístavem i na souostroví)
EM - Léto 2015 - KOZA - Stanice Jehlanek

 

5.5 Rezervace pro Mořské hady, Tichý oceán, Chile

Poslední zastávkou, tentokrát od pobřeží Chile, je rezervace určená Mořským hadům. Ta se nachází zhruba 5 mil. stop (cca 1 500 km) jižně od Velikonočních ostrovů. Je tedy dost vzdálená nejen od nich, ale i od chilského pobřeží. Přesto spadá pod správu právě chilského MK. Patří mezi starší rezervace, jelikož byla založena v roce 1926.
Rezervace to není v plném slova smyslu. Jedná se spíše o něco jako mořský svět, areál je vybudován tak, že jsou zde různě velké vodní nádrže, kde probíhá ošetřování, ale i cvičení a krocení mořských hadů. Není to však místo, kde by byli tito tvorové drženi násilím. Ale díky péči kouzlošetřovatelů se zde hadi rádi vracejí. Zejména i kvůli různorodé potravě. Kouzlošetřovatelé jej díky tomu mohou i studovat, pomáhat při rozmnožování nebo je právě trénovat.
A to je právě ona turistická atrakce, která láká kouzelníky z celého světa, protože je to to největší mořské akvárium na světě. Představte si, že vám nad hlavou doslova proletí 10 metrů dlouhý mořský had. Jestli jste typ kouzelníků, kteří mají rádi dobrodružství, určitě neváhejte, a vydejte se tam. Pak si zde můžete poslechnout i infomrace o životě tvorů v Tichém oceánu. Zkusit si ulovit pár obyčejných ryb, dokonce vás tady i naučí rybářskému umění. A především, nechybí zde kouzelnická restaurace s pestrou nabídkou jídel s mořskými plody i s rybami. Pro gurmánské kouzelníky je to rovněž to pravé místo.
Ještě si můžete vyzkoušet něco netradičního - jízdu na mořském hadovi! Je to finančně nejdražší zábava a zážitek, který zde můžete vyzkoušet a také není pro všechny (děti, seniory ani nemocné). Nesmíte hlavně trpět mořskou nemocí nebo závratěmi, protože jízda na takovém mořském hadovi, to není jako na koštěti. Vždy s vámi na hřbetě bude i kouzlocvičitel, který přesně ví, jak mořského hada ovládat. Zážitek je to ale neskutečný.
Opět je zde však ono trochu nepohodlné cestování - v areálu není pro turisty žádné ubytování, takže musí vždy plout lodí na pevninu, kde už pro ně čekají různé formy noclehů. Neexistuje zde možnost, jak se sem kouzelnicky dostat. Přemisťování ani letax zde nemají místo. Je to hlavně proto, že přemisťování by mohlo vyrušit tvory, a též z bezpečnostních důvodů - přemisťovat se do malého místa uprostřed oceánu není vhodné. 
Dřevěná cedulka:
EM - Léto 2015 - KOZA - Rezervace hadů

 

(zdrojem obrázků v celé této kapitole byl vyhledavač obrázků google podle zadaného anglického názvu tvora (případně wooden sign), obrázek byl pak upraven v programu ZPS Editor 16)

 

6. Bydlení v přírodě

6.1 v Amazonii
V Amazonském pralese najdeme několik "základen" pro cestovatele, které umožňují krátkodobé i dlouhodobé ubytování. Jedná se o smíšené ubytování kouzelníků a mudlů. Stálým správcem je vždy kouzelník, který přizpůsobí základnu buďto mudlovské nebo kouzelnické populaci. Jen málokdy je dovoleno, aby tam současně byly obě populace. Důvodem jsou stany. Ty lze očarovat buď do kouzelnické podoby (tj., stan vypadá zvenčí obyčejně, ale uvnitř má několik plně vybavených místností) nebo do mudlovské podoby (obyčejný stan přímo na zemi určen k přespání). Pokud nejste stanový typ, můžete využít nocleh v jednoduchém, bezpečném a pevném přístřešku ze dřeva, kde najdete koupelnu, kuchyň, jídelnu a společnou ložnici. Při pohledu na koupelnu vás napadne, kde je asi toaleta. Odpověď je jednoduchá, na tu musíte do přírody. Nachází se o kousek dál od základny, a to čistě z praktických důvodů (zápach). Takže, pokud potřebujete nutně na toaletu, jděte raději dříve, než-li později. Venkovní prostor pak nabízí trávit čas tak, jako byste byli na pikniku. Je zde však přísně zakázáno rozdělávání ohně na volném prostranství. Můžete si zde však vzít jídlo ven, a sníst ho tam. Každé stany mají i venkovní posezení, případně můžete využít společné, které má i malý občerstvovací pult. 
Mezi velkými stany a přístřeškem se nachází dvě volnočasové aktivity - házení podkovou a nebo záhonek pro zahradničení.
Jak to na takové základně vypadá, se můžete podívat zde:
youtu.be/7yX_rClwqlk (prosím, pokud se samy titulky nezobrazí, zapněte si je v nastavení videa dole vpravo)

 

6.2 v Andách

Ubytování v horských oblastech And není tak hřejivé a přívětivé, jako jinde. Jedná se o ubytování pouze pro kouzelníky. Byl zde totiž vyubován něco jako malý hrad či jen pevnost, který má pevné, tlusté i tenké zdi, které chrání před mrazy venku, ale nevytvářejí teplo domova jinde, než jen v krbech, které jsou zde na chodbách a v některých ložnicích. Hrad má jen dvě podlaží. Nahoře je ložnice a dětský pokoj, koupelna, obývací místnost, odpočívárna a šachová místnost. Dole pak pracovna kouzelníka, kuchyňská chodba a jídelna, druhá koupelna (totožná s tou nahoře), pracovna pro lektvary či alchymii a vstupní chodba. Před dveřmi je malý venkovní prostor s úložištěm pro košťata a telefonní budka sloužící jako centrum pro přenášedlo. 
Celý objekt má za úkol co nejvíce připomínat neútulnost hradu - kamenné zdi i podlahy, tmavý černý a lehce šedý a bílý nábytek byl vybrán záměrně. Ponurost má dodat i střídmé osvětlení.

Jak vypadá ubytování v horách, se můžete podívat tady:

youtu.be/3THFa_Rl94E (prosím, pokud se samy titulky nezobrazí, zapněte si je v nastavení videa dole vpravo)


6.3 u jezera Titicaca

Pobyt u jezera Titicaca vám může zpříjemnit útulné tábořiště, které je opět vhodné pro jakoukoliv délku pobytu. Opět i zde platí pravidla použití pro mudly a kouzelníky. Pokud se však kouzelníci zaručí, že nebudou používat kouzla a nezpůsobí žádnou situaci, při které by byla nutná úprava paměti mudlů, smí se konat i pobyt kouzelníků a mudlů dohromady.
Tábořiště je zhruba stejně velké, jako základna v Amazonii. Je ale více založeno pro romantické duše, které mohou využít soukromého ubytování v malé chatce, která má vše potřebné pro to, aby milenci nemuseli "vystrčit paty z domu", a mohli si spolu užívat strávené chvilky. Z toho důvodu je to často využíváno jako místo pro líbánky.
Zcela netradiční je rozvržení koupelny, která se nachází venku. Namísto zdí zde najdete přírodní květinový plot, který přesně určuje místo pro sprchu a umyvadlo a též pro toalety. Je to takový malý labyrint, kde na vás bude příroda všude číhat (těch mravenců, komárů a broučků,... ). A hlavně, dřevo je všude kolem vás, dřevěná sprcha bude jistě netradiční zkušenost, ačkoliv nemějte strach, potrubí je kvalitní a nepraskne (a hlavně není ze dřeva). Stejně je tomu i u umyvadel a toaletních mís.
Pokud zatoužíte po společně stráveném odpoledne nebo večeru, můžete si povídat u praskajícího ohně a vyzkoušet, jak se sedí na dřevěných tvrdých lavičkách. Pokud chcete více pohodlí, včas si zaberte látkové skládací židle. I zde se můžete venku občerstvit, připravit párky v rohlíku nebo si opéct marshmellow. Pro ubytování zde slouží tři stany, které je možno přeměnit do kouzelnické i mudlovské podoby. Ani zde pak nechybí dvě hřiště pro házení podkovou, kdybyste náhodou neměli chuť se jít projít k jezeru nebo po okolí.

Jak to na tábořišti u jezera vypadá, se můžete podívat tady:
youtu.be/GptjoT8PgS0 (prosím, pokud se samy titulky nezobrazí, zapněte si je v nastavení videa dole vpravo)

 

6.4 na pobřeží oceánů

Jedna z ukázek ubytování na pobřeží oceánů se nabízí pro ubytování kouzelníků i mudlů. Pozemek je soukromý, a při obývání zde budete sami, žádný správce zde není. Je to určeno pro mudly i kouzelníky, ale nachází se zde vybavení pro oba světy. Hned před vchodem do domu je něco jako parkoviště pro košťata. To je samozřejmě při mudlovské návštěvě změněno a žádná košťata tam nejsou. Hala je jednoduchá, najdete tam gramofon pro poslech hudby, dohlíží zde i socha sovy nahoře nad dveřmi vedoucími do terasy. A pak je zde drobná výzdoba. První pokoj v hale je dětský pokoj standardně pro 4 děti, ale obsazení může být přizpůsobeno.
Naproti je malá, ale moderní koupelna v tmavěmodré barvě, doplněna bílou. Za dětským pokojem je ložnice pro rodiče, je v cihlové barvě a nabízí udělat si i romantický večer při svíčkách. Stěny zdobí čínské a egyptské dekorace a prvky. Hala je ukončena malou obývací místností se třemi pohovkami a konferenčním stolkem. Střídmá béžová barva a hnědá dekorace, nebo jen růžové přehozy nabízejí příjemné posezení. V případě mudlovské návštěvy se někdy přesune pravá pohovka doleva a na její místo se na zeď instaluje televize (přístroj pro sledování různých pořadů, jenž mají mudlové k trávení času).
Jídelna spojená s kuchyní je nejživější, co se týče barev, křiklavější modrá a žlutá s jemným náznakem oranžové vás zavedou do Afriky. Lechtat na tváři vás budou zdi, které mají texturu velkých vln.
K pobytu na pláži samozřejmě patří i slunění se, a proto je zde i terasa se dvěmi lehátky, sedačkou a také místem pro grilování, ale třeba si můžete vyzkoušet i surfování na vlnách (mudlové provozují tento sport tak, že se na prkně postaví a "chytají" vlny v moři či oceánu, a snaží se na prkně udržet), nebo si jen užívat pobřežních vod. Nechybí ani posezení, pokud byste zde chtěli obědvat či večeřet, protože je zde i noční osvětlení. Na samém konci pozemku jsou ukotveny 4 mudlovské dopravní prostředky - loď, plachetnice a dva vodní skútry, na kterých se dá projet po hladině a udělat si příjemný výlet, nebo si jen zvýšit adrenalin. Manipulovat by s nimi však měli kouzelníci pouze po zaškolení a vždy na tato zařízení nasedat v záchranných vestách.

Jak to na pláži vypadá, se můžete podívat zde:
youtu.be/kba4CNcRHyY (prosím, pokud se samy titulky nezobrazí, zapněte si je v nastavení videa dole vpravo)

 

7. Závěr

V této práci bylo mým úkolem informovat širokou kouzelnickou veřejnost o Jižní Americe. Z celého regionu byly vybrány čtyři významné země a zmíněny jejich poklady kulturní, historické, přírodní a především kouzelnické. Práce se snažila přiblížit důvody návštěvy té které země tak, aby to pro kouzelníky bylo lákavé. Region má takových památek nespočet. Úkolem bylo ukázat, které jsou ty nejvýznamnější a přiblížit tak místa, která nejsou ve světovém měřítku navštěvována tolik, jako místa nejnavštěvovanější.
Kouzelník se z práce dozví základní informace o navštívených zemích, ve zkratce si může přečíst o některých místech, a to jak mudlovského, tak kouzelnického charakteru. Za důležité považuji také ubytování v těchto různorodých lokalitách, protože je pokaždé jiné nebo má jiný účel. Ukázka ubytování tak byla zařazena také.
Po přečtení práce tak mohou kouzelníci přesně vědět, co krásného a zajímavého se v tomto regionu světa nachází, a může je to také ještě více navnadit k případné návštěvě.

 

Na konec bych moc ráda poděkovala profesorce Tydynce Flyové, která mi umožnila zkoušku skládat a dala mi během své výuky všechny potřebné znalosti i dovednosti k tomu, abych mohla tuto zkoušku vypracovat.